czwartek, 9 sierpnia 2018

Oby nigdy więcej. Nagasaki. Japonia



Czas na podróż do najstraszniejszych dni w historii Nagasaki. Jadę do dzielnicy Urakami, na którą 9 sierpnia 1945 roku o godzinie 11:02 została zrzucona bomba atomowa. Zginęło siedemdziesiąt pięć tysięcy ludzi, obszar o promieniu 1,6 km od epicentrum wybuchu został zrównany z ziemią.

Centralnym miejscem Parku Pokoju jest Pomnik Pokoju, odsłonięty w 1955 roku, w dziesiątą rocznicę zrzucenia bomby. Wzniesiona do góry ręka alegorycznej postaci autorstwa rzeźbiarza Seibou Kitamura ma symbolizować niebezpieczeństwo broni atomowej, skierowana w bok lewa – jest symbolem pokoju. Grupy uczniów przed pomnikiem oddają hołd ofiarom bomby. W drugiej części parku ustawiono kolejne pomniki, symbole pokoju, ofiarowane przez inne państwa, w tym Polskę. Ten „nasz” ofiarowany mieszkańcom Nagasaki w 1986 roku nosi nazwę „Kwiat Życia i Pokoju” (autor: Mariusz Kulpa) i opatrzony jest sentencją: „Jak Feniks odradza się z popiołów, jak z kamienia wyrasta kwiat, tak rodzaj ludzki byt swój potwierdza, gdy na Ziemi czas Pokoju”.






Niedaleko Parku Pokoju, na niedużym skwerku, czarny prostokąt granitu wyznacza epicentrum wybuchu. Obok kawałki murów katedry Urakami znajdującej się zaledwie pół kilometra od epicentrum. Sama katedra została ukończona w 1925 roku po trzydziestu latach budowy. Była uważana za największą świątynię chrześcijańską Azji Wschodniej. Jej rekonstrukcję zakończono w 1959 roku. Z boku wejścia kilka figur zdobiących pierwszą świątynię znalezionych w ruinach po wybuchu. I część powalonej wtedy wieży…

Z wybuchem bomby związane są jeszcze trzy obiekty. Muzeum Bomby Atomowej daje szeroki pogląd na tragedię, na sam fakt zrzucenia bomby i tego, co działo się potem. Zwęglone szczątki przedmiotów, zdjęcia, filmy. Na mnie największe wrażenia robią stopione w wybuchu butelki…

Obok otwarte w 2003 roku Miejsce Pamięci Ofiar Wybuchu Bomby Atomowej w Nagasaki (Nagasaki National Memorial Hall for the Atomic Bomb Victims). Nowoczesny, pełen symboliki budynek, połączenie świątyni i archiwum, mający po wsze czasy upamiętnić ofiary wybuchu.

Trzeci w kompleksie budynek, Nagasaki City Peace Hall, zamykają mi przed nosem. Czy większość obiektów na całym świecie musi być zamykana o piątej po południu?

Inne posty o Nagasaki:
http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/2017/08/japonski-niepokalanow.html 
http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/2014/04/6-pazdzeirnika-2009.html
http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/2014/11/nagasaki-festiwal-kunchi.html

Miejsce Pamięci Ofiar Wybuchu Bomby Atomowej w Nagasaki

Nagasaki City Peace Hall






























1 komentarz:

  1. Dziś Nagasaki piękne, jednak już na zawsze naznaczone będzie tą tragedią. Nigdy więcej!!!

    OdpowiedzUsuń