Cóż smokowi pozostało? Zemsta!
Smok postanowił zatopić nie tylko wioskę, w której mieszkała dziewczyna, ale całą dolinę. Ale nawet smoki mają pewne ograniczenia - w tym przypadku był nim brak wody. Jedynym jej źródłem były studnie mieszkańców, zatem smok postanowił ukraść wodę ze studni w wioskach. Mieszkańcy przewidując zamiary smoka, zakrywali je złotymi pokrywami, które miały zablokować złe moce.
Pewnej nocy jednak, dziewczyna która stała się mimowolną przyczyną wściekłości bestii, zapomniała zakryć studnię w jej domostwie. Na swoją zgubę. Smok to wykorzystał, zaczerpnął wody z jej studni powodując, w magiczny sposób, zalanie całej doliny, wraz z jej wioskami, mieszkańcami i piękną młodą dziewczyną. Tak powstało jezioro Issyk-Kul.
Początek szlaku prowadzącego do kanionu |
W rzeczywistości jezioro Issyk-Kul powstało 20 milionów lat temu, we wczesnym miocenie. Ruchy tektoniczne spowodowały zagłębienie, które z biegiem wieków wypełniło się wodą.
Kanion tworzą czerwone skały osadowe przekształcone, w ciągu milionów lat, przez wiatr, wodę i słońce a także wspomniane ruchy tektoniczne. Formy terenu, dzięki właściwościom skał osadowych, nadal zmieniają swe kształty ulegając procesom wietrzenia.
Fantastycznie było zdobywać kolejne wzgórki, patrzeć na nie z góry i z dołu oraz kontemplować pastelowe barwy ożywione zielenią traw i krzewów. I znajdować podobieństwa niektórych form do... abakanów. Cóż, skojarzenia różnymi ścieżkami biegają.
O miejscu na północnym brzegu jeziora, parku petroglifów w Czołponacie, napisałam kilka dni temu: https://emerytkawpodrozy.blogspot.com/2024/08/jezioro-issyk-kul-czopon-ata-i.html
Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/share/p/Ny9s9dcCggrEkPdS/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz