sobota, 21 maja 2022

Zamek w Bauska. Łotwa


Bauska/Bowsk to niewielkie miasteczko na południu Łotwy, niedaleko granicy z Litwą, wzmiankowane po raz pierwszy w 1443 roku. Historia miasteczka związana jest z historią inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego, gdyż właśnie we wspomnianym 1443 roku Zakon rozpoczął tutaj budowę zamku obronnego zakończoną w 1456 roku (rozbudowa do końca XVI wieku), w widłach rzek Mēmele (Niemenek) i Mūsa (Musza), które łącząc się tworzą Lelupę. Powstała największa w tym regionie twierdza chroniąca Inflanty przed najazdami Litwinów oraz kontrolująca handel między Litwą a Rygą. 
 
 
W 1562 roku nastąpiła sekularyzacja inflanckiej gałęzi zakonu, powstało Księstwo Kurlandii i Semigalii[1], którego pierwszym świeckim księciem został ostatni (w tym państwie) mistrz zakonu, Gotthard Kettler, będący lennikiem króla Zygmunta Augusta.  Nowy książę potrzebował nowej rezydencji, zatem około 1580 podjął decyzję o rozbudowie zamku, a właściwie o budowie nowej jego części, zmieniając go w ufortyfikowana manierystyczną rezydencję. Ta budowa została ukończona do 1596 roku już przez jego następcę i syna, Fryderyka Kettlera.
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W czasie wojny polsko-szwedzkiej, w 1625 roku, zamek zdobyli żołnierze szwedzcy pod wodzą Gustawa II Adolfa. W ciągu kolejnych trzydziestu pięciu lat przechodził kilkakrotnie z rąk szwedzkich do polskich i przeciwnie co w znacznym stopniu przyczyniło się do jego destrukcji. Trwało to do zawarcia pokoju w Oliwie w 1660 roku. Ostatecznie w 1706 roku, w czasie III wojny północnej najstarsza, średniowieczna część zamku i rezydencja pałacowa zostały wysadzone przez Rosjan. 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Część średniowieczna zamku pozostała ruiną. Odbudowa części pałacowej, i zorganizowanie w niej Muzeum Zamkowego trwała od 1973 do 1990 roku. Można w niej oglądnąć kilka wystaw związanych z historią zamku a także ciekawą ekspozycję strojów i biżuterii z czasów Księstwa Kurlandii. 
 
Wizytę w tym historycznym miejscu można zakończyć spacerem po parku za zamkiem, aż do zbiegu Niemenka i Muszy, mijając Zielony Teatr, czyli estradę wykorzystywaną w czasie miejskich festiwali.  


[1] Księstwo Kurlandii i Semigalii – zostało inkorporowane do Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego w  1726 roku





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 









 
 
 
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz