czwartek, 2 czerwca 2022

Bauska. Łotwa


Co prawda historia łotewskiego Bauska/Bowsk związana jest z historią inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego i wzniesionym przez zakon zamkiem (http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/2022/05/zamek-w-bauska-otwa.html; rozpoczęcie budowy 1443 rok) ale i samo miasteczko warte jest spaceru. 
 
W 1561 roku wraz z całymi Inflantami Bowska został przyłączony jako ziemie lenne do Rzeczypospolitej. W 1609 r. lennik Rzeczypospolitej, książę Fryderyk Kettler nadał Bousce prawa miejskie i herb przedstawiający lwa na czerwonym polu. Kolejny przywilej – budowy ratusza – miasto otrzymało w 1615 roku. Wzniesiony w centrum rynku ratusz był  największym budynkiem władz miasta w całym Księstwie Kurlandii i Semigalii w XVII wieku. W drugiej połowie XIX wieku brakowało funduszy na bieżące remonty, uszkodzona była wieża, która ostatecznie została zburzona, podobnie było z drugim piętrem budynku. To co pozostało, było doraźnie i w niewystraczającym stopniu naprawiane, służyło różnym celom. Kompleksową odbudowę rozpoczęto dopiero w 2010 roku.  Obecnie jest to jedyny na Łotwie odrestaurowany ratusz z XVII wieku. Mieści się w nim informacja turystyczna oraz niewielka wystawa historyczna dotycząca miar i wag.
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Najstarszym zabytkiem Bauski jest luterański kościół św. Ducha wzniesiony w latach 1591–1594. Wieża została dobudowana w 1614 roku. 
Jest jednym z siedemdziesięciu kościołów, które zostały zbudowane na polecenie księcia Gottharda Kettlera w miejsce starych drewnianych kościołów. 
 

Przed II wojną światową 2/3 mieszkańców miasta było narodowości żydowskiej. W mieście były dwie synagogi. Obydwie zostały spalone w czasie wojny. Na miejscu Wielkiej Synagogi jest obecnie pomnik „Ogród Synagogi” zaprojektowany przez rzeźbiarza Girtsa Burvisa. 
 


Ten sam artysta, Girts Burvis jest autorem pomnika nauczyciela i poety Vilisa Plūdonisa (1874–1940). Pomnik został zaprojektowany (2016) jako strona w książce, z fragmentami poezji Plūdonisa. Z tejże strony wyłania się figura poety i wyfruwają łabędzie, co jest nawiązaniem do jednego z alegorycznych wierszy „Na słoneczną odległość”. 
 
 
Kamień Piotra I (3,2 × 2,3 × 1,1 m; obwód 9,3 m). Zgodnie z miejscową legendą kamień przywiózł utaj diabelski rydwan. A inna legenda głosi, że śniadali przy nim, a może na nim, car Rosji Piotr I i król Polski August II Mocny. 
 

Mozaika z motywem ryb i wody została wykonana w 2018 roku według projektu Laury Matildy Ikerte przy współudziale co najmniej pięćdziesięciu  mieszkańców Bauski.
 
 
Pokłosiem projektu „Kwitnijmy razem” realizowanego w 2017 roku z okazji setnej rocznicy istnienia Łotwy są dekoracje kwitnących róż zdobiące stare domy i płoty. W jego realizację zaangażowano ponad stu czterdziestu mieszkańców a ulicę wzdłuż której stoją tak ozdobione domy nazywa się teraz „różaną aleją”.






 

 

 

 

 



Kościół katolicki pw. Najświętszego Sakramentu (1864)
 
Kościół katolicki pw. Najświętszego Sakramentu (1864)


 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół ortodoksyjny św. Jerzego (1881)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz