piątek, 1 kwietnia 2022

Miejsce domu kwiatów – Xochicalco, Meksyk

Stanowisko archeologiczne Xochicalco znajduje się w odległości trzydziestu ośmiu kilometrów na południowy zachód od miasta Cuernavaca. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z II wieku p.n.e, jednak rozkwit tego miejsca przypada na VII–IX wiek n.e. W szczytowym okresie rozwoju to państwo miasto mogło być zamieszkane nawet przez dwadzieścia tysięcy osób. Jedna z teorii głosi, że to właśnie tutaj osiedliły się plemiona z Teotihuacánu, kiedy ten ośrodek upadł z nieznanych przyczyn. 

 

Podobnie jak w przypadku wielu pradawnych ośrodków/budowli, nic dokładnie nie wiadomo. Jedni twierdzą, że Xochicalco  było najdalej na północ wysuniętym przyczółkiem cywilizacji Majów, inni spekulują, że pozostając zależne od  Teotihuacánu, mogło się przyczynić do jego upadku. Niektórzy naukowcy twierdzą, że Xochicalco było raczej ośrodkiem kultu niż miastem, jakkolwiek nie brak też teorii, że zbudowane zostało w celach obronnych i handlowych.
A ponieważ historie lubią się powtarzać, to i w tym przypadku, około 900 roku n.e. miasto zostało zniszczone i ponownie skolonizowane trzy wieki później, przez ludy Tlahuica posługujące się językiem nahuatl. To właśnie w tym języku nazwa  Xochicalco znaczy „miejsce domu kwiatów”.
 




 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W drugiej połowie XVIII wieku ruiny Xochicalco odkrył José Antonio de Alzate y Ramírez (1737–1799) – hiszpański ksiądz, historyk, kartograf i dziennikarz. Dzisiaj można oglądać wydobyte z niebytu resztki świątyń (piramid schodkowych), pałaców, boiska do gry w piłkę (pelotę). Najważniejszą jednak pozostałością jest Świątynia Pierzastego Węża  - Pirámide de Quetzalcoatl. Jej podstawę zdobią płaskorzeźby na których stylizowany pierzasty wąż – bóg Quetzalcoatl – wije się wokół siedzących kapłanów. W te sceny wpleciono również symbole astronomiczne, co prowadzi do kolejnej spekulacji, że u stóp świątyni spotkali się przedstawiciele kilku plemion aby ujednolicić kalendarz.  
Z innych obiektów godne uwagi jest podziemne obserwatorium astronomiczne (nie mam jego zdjęcia).




 



 

 

 

 

 

 

 




 



 

 

 

 

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz