Nazwa Ķemeri (Ķemeres; Kemmern) pojawia się po raz pierwszy w źródłach pisanych po założeniu Księstwa Kurlandii w 1561 roku. W roku 1928 Kemeri otrzymało prawa miejskie, jednak w 1959 zostało włączone do miasta Jurmała (44 kilometrów na zachód od Rygi). Dzięki leczniczym właściwościom pobliskich źródeł Kemeri stało się ważnym ośrodkiem leczenia balneologicznego w Europie. Głównymi naturalnymi czynnikami leczniczymi, obok klimatu, są wody mineralne i błoto.
Źródła siarkowe w Kemeri, wykorzystywane w medycynie ludowej, znane były lekarzom już od końca XVIII wieku[1] kiedy schorowani szlachcice z regionu Kurlandii przybywali tu na leczenie i zatrzymywali się u lokalnych leśników korzystając z wód przynoszonych ze źródeł bagiennych. Analiza chemiczna wód źródlanych w Kemeri została przeprowadzona po raz pierwszy w Petersburgu w 1801 roku.
PN Kemeri - Szlak: Wielkie Bagno Kemeri |
Hotel został wybudowany według projektu łotewskiego architekta Eižens Laube (1880-1967). W projektowaniu i budowie znaczny udział mieli naczelny lekarz oraz pierwszy dyrektor dr Janis Libietis, który kierował projektem od samego początku do 1944 roku (kiedy musiał szukać azylu w Szwecji).
Pod koniec lat 30. XX wieku Kemeri był jednym z najnowocześniejszych hoteli w Europie i mógł pomieścić ponad 100 gości, oferując usługi terapeutyczne nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. W czasach radzieckich hotel został rozbudowany i przekształcony w Sanatorium Kemeri z pokojami dla 300 pacjentów. Otrzymał status kurortu o znaczeniu dla ZSRR.
Zabudowa uzdrowiska przeznaczona do rozbiórki |
W latach 70. XIX wieku szpital odwiedzało rocznie do 700 osób, w sezonie 1912 było ich 8307. W latach 1904–1915 dyrektorem uzdrowiska był jeden z założycieli rosyjskiej balneologii, A. A. Łoziński, który w 1916 r. opublikował książkę, rodzaj przewodnika „Balneologia dla praktyka”.
W 1921 roku została uruchomiona bezpośrednia linia kolejowa między Moskwą a Kemeri co sprzyjało wzrostowi popularności w Imperium Rosyjskim.[2] Połączenie z plażą zapewniał tramwaj elektryczny (linia została zlikwidowana po kilkunastu latach użytkowania).
Podczas I wojny światowej w rejonie Kemeri toczyły się ciężkie bitwy i kurort poniósł poważne szkody. Jednak po wojnie szybko się odrodził i w 1928 roku otrzymał status miasta.
Cały uzdrowisko również hotel/sanatorium podupadło po uzyskaniu przez Łotwę niepodległości w latach 90. XX wieku, z powodu sytuacji ekonomicznej. Pod koniec XX wieku hotel zamknięto[3] z powodu planowanego remontu i renowacji, lecz z różnych powodów prace długo nie rozpoczęły się. Dopiero w 2016 roku rozpoczął się remont głównego budynku sanatorium/hotelu którego zakończenie planowane było na rok 2018. Aż do rozpoczęcia renowacji w 2016 roku wnętrze (meble, dzieła sztuki i dekoracje pokoi a zwłaszcza biblioteka) częściowo zachowało wystrój z lat 30. XX wieku.
Planowana jest budowa nowoczesnego szpitala balneologicznego oraz rearanżacja parku wokół Białego Zamku.
Podczas mojego tutaj pobytu w 2021 roku, hotel jeszcze nie działał.
Inne interesujące obiekty w parku to Wysepka Miłości i rotunda zbudowana na tejże wyspie w 1928 roku, również w stylu klasycystycznym.
Na obrzeżach parku znajduje się
Rosyjska Cerkiew Prawosławna Świętych Apostołów Piotra i Pawła,
najstarszy z kościołów w Kemeri, który został zbudowany w 1893 roku w stylu
drewnianych kościołów typowych dla północnej Rosji oraz kościół luterański konsekrowany w 1897 roku. Świątynia ta wzniesiona według projektu Heinricha Scheela była pierwszym budynkiem niedrewnianym w Kemeri
Spacerując ścieżkami parku natknęłam się na kilka pomników: pomnik poświęcony założycielom uzdrowiska i jego pierwszym lekarzom z 1838 roku (stylizowany pień drzewa opleciony przez węża), pomnik jednego z lekarzy, fizjologa Iwana Pavlowa (przed częścią zakładu balneologicznego przeznaczonego chyba do rozbiórki) oraz na kamień znaczący dawną granicę między Kurlandią a Vidzeme[4]
Park należy, podobnie jak cały teren uzdrowiska, do Parku Narodowego Ķemeri ustanowionego w 1997 roku.
O Parku Narodowym Kemeri post za kilka dni.
[1] Dokumenty archiwalne wskazują, że źródła w Ķemeri stały się znane ze swoich właściwości leczniczych w 1796 roku.
[2] Według innych źródeł to bezpośrednie połączenie z Moskwą funkcjonowało od 2012 do 1920 roku.
[3] W 1998 roku sanatorium zostało zakupione przez firmę Ominasis Italia i jest odnawiane według projektu architekta Cesare Stefano Bernardinellego.
[4] Vidzeme „Śródziemie”; niem. Livland, łac. Terra Mariana, czasami także Liwlandia – ziemia Liwów – jedna z pięciu krain historycznych składających się na współczesną Łotwę, leży w jej środkowej i północnej części na prawym brzegu Dźwiny, na północ od Rygi. Liwonię zamieszkiwało ugrofińskie plemię Liwów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz