Obszar ten znany był Egipcjanom, Fenicjanom, Persom, Hindusom, Chińczykom, Rzymianom i Grekom. Grecy nazywali ten fragment wybrzeża Oceanu Indyjskiego, a ścisłej mówiąc Morza Arabskiego, „Omana”. Inni określali je innymi nazwami, czesto opisując je też jako "wybrzeże kadzidłowe".
Nie bez powodu. Handel kadzidłem, produktem pochodzącym z drzew kadzidłowca, kwitł w tym regionie od stuleci i był jedną z najważniejszych dziedzin działalności handlowej starożytnego I średniowiecznego świata.
W ślad za najpopularniejszą encyklopedią internetową:
Kadzidla, kadzidłowiec (Boswellia Roxb. ex Colebr.) – rodzaj drzew z rodziny osoczynowatych (Burseraceae). Obejmuje 20 gatunków występujących w środkowej Afryce, na Madagaskarze, Półwyspie Arabskim i w Indiach. Gumożywica pozyskiwana z niektórych gatunków, zwłaszcza z kadzidla Cartera po zestaleniu daje olibanum (żywicę) stosowane jako kadzidło.
Kadzidło (arab. lubbān, hebr. ketoret, gr. libanos, thymiana, łac. tus, incensum) – substancje zapachowe pochodzenia naturalnego uwalniane podczas spalania, stosowane w rytuałach religijnych, medytacji, w kosmetyce, kuchni i medycynie.
Jednym z miejsc wymienionych we wpisie na listę UNESCO jest Al -Baleed, ruiny średniowiecznego miasta Ẓafār/Ẓufār (od którego pochodzi nazwa gubernatorstwa Dhofar w Omanie), które pełniło funkcję ważnego portu dla handlu kadzidłem po upadku pobliskiego portu w Khor Rori (ok. 6 km od centrum Salali).
Miasto rozkwitło co prawda w okresie średniowiecza, ale ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają 2000 roku p.n.e.
Tablice edukacyjne i inne materiały wymieniają znanych podróżników, którzy je odwiedzili: Marco Polo (1290), Ibn Battuta (1329), Ibn al-Mujawir (XIII wiek), czy Zheng He (1431).
Mimo silnego umocnienia miasto było kilkukrotnie atakowane i częściowo niszczone w XIII wieku. Inwazja Portugalczyków i wprowadzone przez nich schematy handlowe, doprowadziły do jego upadku pod koniec XV wieku.
Al-Baleed to historycznie późna nazwa, która teraz odnosi się do parku archeologicznego.
Park Archeologiczny Al-Baleed to dość duży obszar, dobrze przygotowany do zwiedzania. Fragmenty murów obronnych, zamku, kilku meczetów, domów, podpowiadają wyobraźni jak mogło wyglądać to kwitnące miasto Krainy Kadzidła.
W parku znajduje się również Muzeum Krainy Kadzidła. Jedna z sal poświęcona jest morzu, druga historii tego rejonu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz