Historia największego z polskich parków narodowych – Biebrzańskiego Parku Narodowego rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy to staraniem Towarzystwa Biebrzańskiego utworzono Biebrzański Park Krajobrazowy. Chociaż już wcześniej, w okresie międzywojennym, zapoczątkowano ochronę tego terenu tworząc dwa rezerwaty: Czerwone Bagno oraz Grzędy.
W 1993 roku Biebrzański Park Krajobrazowy został przekształcony w park narodowy. Celem utworzenia parku była, i jest, ochrona największych w Polsce i jednych z największych w Europie torfowisk. Park obejmuje niemal cały bieg Biebrzy (ok. 155 kilometrów) – dolinę Biebrzy od ujścia Niedźwiedzicy do ujścia rzeki do Narwi.
Najcenniejsze walory Parku to szeroka dolina
mającej charakter naturalny silnie meandrującej rzeki Biebrzy,
z największym zespołem torfowisk w Polsce, zwanych Bagnami
Biebrzańskimi. Wraz z unikatową mozaiką i strefowością siedlisk
mokradłowych, a także ekstensywnym rolnictwem zachowały się tu
rzadkie, zagrożone i ginące w kraju i Europie gatunki roślin,
ptaków i innych zwierząt. Charakterystyczne dla Biebrzańskiego Parku
Narodowego są również rozległe krajobrazy, ekosystemy i siedliska,
które gdzie indziej zostały już bezpowrotnie zniszczone, w wyniku
melioracji, osuszania bagien i torfowisk.
Bagna Biebrzańskie są uznawane za jedną z najważniejszych
w kraju i w Europie Środkowej ostoi ptaków wodno-błotnych. Jako
niezwykle cenny obszar wodno-błotny Biebrzański Park Narodowy w roku 1995
został wpisany na listę Konwencji Ramsar o obszarach wodno-błotnych
mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa
wodnego. O międzynarodowej randze walorów przyrodniczych doliny Biebrzy
świadczy również uznanie jej za ostoję ptaków o randze europejskiej,
wg klasyfikacji BirdLife International. W 2004 dolinę Biebrzy
włączono do sieci Natura 2000. Obecnie jest to Obszar Specjalnej
Ochrony Ptaków (PLB 200006 Ostoja Biebrzańska o powierzchni
148 509,33 ha) i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk (PLH 200008
Dolina Biebrzy o powierzchni 121 206,23 ha).[1]
Obok niewątpliwych walorów przyrodniczych Biebrzański Park Narodowy (592,23 km²) jest też atrakcją turystyczną. Wytyczono 50 tras/szlaków turystycznych/ścieżek dydaktycznych – pieszych, rowerowych, wodnych i konnych. Niektóre mają długość kilkudziesięciu kilometrów, inne zaledwie kilka kilometrów lub nawet kilkaset metrów.
Miałam okazję być w Biebrzańskim Parku Narodowym w okolicy Twierdzy Osowiec (około 55 kilometrów na północny-zachód od Białegostoku).
Etymologia nazwy „Osowiec” – miejsce odludne/opuszczone/posępne położone na terenach lasu osowego (osikowego); osiki bowiem dominowały na tym obszarze.
Twierdza Osowiec położona jest na terenie osady Osowiec-Twierdza (gmina Goniądz). Twierdza została usytuowana w zwężeniu doliny Biebrzy (na tym odcinku dolina ma zaledwie dwa kilometry szerokości). 29 maja 1873 roku car Aleksander II Romanow wydał rozkaz rozpoczęcia prac przygotowawczych do budowy twierdzy. Rozpoczęte już prace zostały wstrzymane, do projektu wrócono w 1879 roku. Obiekt miał być ważnym elementem zespołu umocnień broniących zachodnich granic imperium rosyjskiego tworząc trójkąt forteczny razem z twierdzami w Grodnie i Kownie.
Za to bez problemu mogłam przejść dwa najbliżej twierdzy wytyczone szlaki, każdy o długości około dwóch kilometrów.
Na szczycie wzniesiono wieżę widokową. Wiosną wykorzystują ja ornitolodzy, i nie tylko, do obserwacji ptaków. Mnie pozwala popatrzeć na rozlewisko Biebrzy, ruiny Fortu II i zabudowania wsi Osowiec.
Jeden kilometr prowadzi rzeczywiście drewnianą kładką położona nad mokradłami i zakrzaczeniami bagiennymi. Na trasie jest również wieża widokowa oraz dwa pomosty obserwacyjne i liczne tablice z opisami przyrodniczo - historycznymi. Mogę rozkoszować się obserwacją roślinek, robaczków, motylków… (nie wszystkie chciały pozować do zdjęcia!) i studiowaniem „co jest co”.
Muszę jeszcze wspomnieć o drugim istotnym zabytku architektury znajdującym się na obszarze Biebrzańskiego Paru Narodowego, którym jest Kanał Augustowski, a ściślej mówiąc ta jego część, które przebiega w pobliżu miejscowości Polkowo i Dębowo. Śluza w Dębowie (1826–1827) umożliwia wpłynięcie z rzeki Biebrzy do Kanału. Tym odcinkiem Kanału Augustowskiego co prawda nie płynęłam, ale rok temu rzeczywiście zwiedziłam Augustów i kanałem – poza terenem Biebrzańskiego Parku Narodowego płynęłam: https://podrozenaemeryturze.wordpress.com/2020/09/08/augustowskie-noce/
[1] Więcej szczegółów dotyczących Biebrzańskiego Parku Narodowego można znaleźć na stronach: https://bbpn.gov.pl/o-parku#first oraz: https://bbpn.gov.pl/czlowiek-nad-biebrza
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz