Rozkwit Mitli, jednego z najważniejszych ośrodków Zapoteków wiązany jest z utratą znaczenia przez Monte Albán (http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/2021/02/monte-alban-znaczy-biaa-gora-meksyk.html.
Stanowisko archeologiczne w Mitli nie jest zbyt rozległe – składają się na nie ruiny czterech głównych kompleksów pałacowych (pewne pozostałości znajdują się jeszcze w niewielkim oddaleniu od zasadniczego stanowiska). Tym co czyni Mitlę sławną są kamienne geometryczne mozaiki. Naukowcy wyodrębnili czternaście wzorów, w których doszukano się symboliki wszechświata i czczonych przez ówczesne społeczności bóstw. Najbardziej misterne mozaiki powstały w Patio de las Grecas – przypuszcza się, że w tej części kompleksu mieszkał Wielki Kapłan.
Wiek X przyniósł schyłek rozwoju Mitli, jakkolwiek pewne budowle powstawały aż do końca XV wieku, kiedy tereny te zostały ostatecznie podbite przez Azteków.
A potem przybyli Hiszpanie, którzy
pośrodku pałacowych kompleksów, z kamieni pozyskanych z ceremonialnych budowli
Zapoteków, wybudowali kościół pw. św. Pawła.
Przepiękne są te mozaiki! Dobrze, że się zachowały, bo chyba Hiszpanie nie użyli ich do budowy świątyni. To takie dzieła sztuki:)))
OdpowiedzUsuńNiestety użyli. To znaczy może nie samych mozaik, ale z kamieni z murów indiańskich budowli, i owszem.
Usuń