Monte Albán znaczy Biała Góra teraz. Przypuszcza się, że w czasach prekolumbijskich nazwa ta znaczyła: Góra Jaguara.
Dolina Oaxaki uważana jest za kolebkę najstarszych cywilizacji w Meksyku. Archeologowie wyróżniają kilka okresów ich rozwoju – ten najstarszy (VI wiek p.n.e. – II wiek n.e.) związany jest z kulturą olmecką, z którą łączy się powstanie ośrodka Monte Albán (z tego okresu pochodzą najstarsze zabudowania) leżącego w odległości około dziesięciu kilometrów na zachód od miasta Oaxaka. Jednak największy rozwój zawdzięcza Monte Albán Zapotekom – apogeum tego rozkwitu przypada na III – VII wiek n.e.
Płaskowyż na którym położone są najważniejsze (z odsłoniętych przez archeologów) budowle Monte Albán powstał w wyniku zniwelowania szczytu wzgórza. Imponujący musiał to być wysiłek – bez pomocy koła, bez użycia zwierząt pociągowych, utworzony został taras o wymiarach około 950 × 450 metrów. To na nim dopiero wybudowano pałace, ołtarze/świątynie, piramidy, obserwatorium astronomiczne, boisko do rytualnej gry w piłkę (przez konkwistadorów nazwana „pelotą”).
Potęga Monte Albán uważanego przez jednych naukowców za centrum ceremonialne, przez innych jako centrum administracyjne, a przez innych jeszcze – dyplomatycznie – jako ośrodek religijno-polityczny, zaczęła się załamywać około 700 roku n.e. Ich miejsce w historii zajęli Mistekowie.
Fascynujące, ile musieli włożyć fizycznej pracy, aby takie miejsce powstało. I przetrwało. A ile tajemnic zabrali do grobu! No i wymyślili grę w piłkę nożną. Ciekawa kultura!
OdpowiedzUsuńBrawo za nową czcionkę. Przyjemna wizualnie i lepsza dla wzroku, szczególnie mojego!
Pozdrawiam Cię serdecznie:)))
Tak, to jedno z ciekawszych miejsc w Meksyku, które jakoś szczególnie zapadło mi w pamięć.
UsuńNiestety co do czcionki to… nie miałam na nią wpływu (ja osobiście kiepsko znoszę tę czcionkę) – po kolejnych aktualizacjach dokonywanych przez blogspota nie zawsze zapanować nad kolejnymi wpisami.
Ja ją dostosowałam, ale rzeczywiście są czasem problemy, bo wiele rzeczy trzeba poprawiać:)
Usuń