niedziela, 4 lipca 2021

Studnie schodkowe – baoli. Delhi, Agra. Indie


Warunki klimatyczne nie zawsze zapewniają ludziom dostęp do wody przez cały rok. Na terenach z takimi problemami szczególnie ważne są studnie gwarantujące dostępność wody w okresach suszy. Na terenie Półwyspu Indochińskiego jednym z typów zbiorników do przechowywania wody, budowanymi już w starożytności, są studnie schodkowe zwane baoli, w których do poziomu wody prowadzą stopnie. Studnie takie składają się zazwyczaj z dwóch części: pionowego szybu z którego czerpana jest woda oraz otaczających go, zapewniających dostęp do wody schodów, komór i przejść, często wydrążanych pod poziomem gruntu. 
 
 
Takie studnie były nie tylko źródłem wody, ale też zapewniały odpoczynek i pewną ulgę od upałów w ciągu dnia, co sprzyjało kontaktom społecznym. Bywały miejscem ceremonii religijnych. Miały zatem znaczenie społeczne, kulturowe i religijne. Z prostych początkowo dołów ziemnych wyłożonych blokami kamiennymi, stawały się wyszukanymi konstrukcjami architektonicznymi, często bogato dekorowanymi. Po upływie wieków okazało się, że były również solidnymi konstrukcjami, które przetrwały trzęsienia ziemi i inne kataklizmy.  Nie zawsze przetrwały ruch budowlany kolejnych pokoleń, kilka wieków po tym jak powstały. Szczęśliwie na terenie Delhi zachowało się około 15 studni schodkowych.
 
 
Chyba najbardziej popularna, i łatwo dostępna dla zwiedzających jest studnia schodkowa Agrasen ki Baoli (Ugrasen ki Baoli). 60 metrów długości, 15 szerokości, 108 schodów prowadzących w dół, łączących trzy poziomy budowli. Ściany boczne każdego poziomu ozdobione są łukowatymi niszami. Obecna struktura pochodzi z XIV wieku, ale powstała na miejscu wcześniejszej, której budowa przypisywana jest legendarnemu królowi Agrasenowi. Takie baoli były podstawowym źródłem wody pitnej w Indiach. 
 




 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Równie okazała studnia, chociaż nie schodkowa, ale za to okrągła, znajduje się w ruinach piątej stolicy (Feroz Shah Kotla). Żelazne ogrodzenie opasuje ją dokoła, można ją zobaczyć tylko z zewnątrz, a wnętrze tylko przez otwory w murze.
 




 
 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

Studnia schodkowa w Czerwonym Forcie w Agrze.






 

 

 

 

 

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz