sobota, 9 października 2021

Dhobi Ghat – Mumbaj, Indie


Wśród „atrakcji turystycznych” Mumbaju bardzo często wymieniane jest Dhobi Ghat, w dzielnicy Mahalaxmi (osiem kilometrów od centrum). Nie bez powodu ten cudzysłów, bo to miejsce nie ma nic wspólnego z tym, czego się spodziewamy, słysząc takie określenie. Dhobi Ghat to największa na świecie pralnia na otwartym powietrzu (jako taka została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa), działająca od ponad 125 lat. Siedem tysięcy ludzi codziennie, przez większą część doby, pierze tutaj brudy z całego Mumbaju. Głównie ręcznie.
 
 
Klientami pralni są hotele, restauracje, szpitale, prywatne osoby i… inne pralnie. Większość pracujących również tutaj mieszka, tylko niewielki procent przyjeżdża do pracy z odległych wiosek. Na parterach domów i w uliczkach odbywa się pranie. Na piętrach ci ludzie mieszkają, na dachach wyprane rzeczy schną. Schną na linkach splecionych z dwóch sznurów – w ich sploty wkłada się mokrą bieliznę i nie trzeba używać klamerek. 
 
Wzdłuż domów rzędy betonowych boksów, w każdym kamienny słupek służący jako tara. W nich moczy się brudne odzienie, trze rękami lub ugniata nogami, co jest przyczyną częstych chorób stóp. W innych miejscach w olbrzymich beczkach gotuje się wodę lub pranie. Wydzielone są stanowiska do odplamiania i prasowania. Niektóre żelazka są na węgiel, próbowałam jedno podnieść – nie było łatwo, ważyło siedem kilogramów! Tylko nielicznym udało się na tym biznesie dorobić i kupić pralki czy suszarki, czyniąc swoją pracę choć trochę lżejszą, a czasem wręcz umożliwić – trudno wysuszyć pranie na wolnym powietrzu w porze monsunów. Aby się nie pogubić w tych setkach tysięcy sztuk pranej odzieży, każda otrzymuje niewielką łatkę z oznaczeniem właściciela. 
 

Tak, to jest „atrakcja”. To jest coś, czego na co dzień nie widzimy, dlatego nawet punkt widokowy zbudowano, umożliwiając nam, przyjezdnym, oglądanie Dhobi Ghat.
 

Ghat to ciąg schodów na brzegu rzeki (lub innego zbiornika wody) prowadzących w dół ku powierzchni wody. W wielu miejscach mają znaczenie religijne – wykorzystywane są przez hinduistów do rytualnych ablucji i ceremonii pogrzebowych. Powszechnie jednak używane są do bardziej przyziemnych celów – kąpieli i prania. Dhobi/dobis to nazwa kasty, z której ludzie tutaj pracują – wszak nie wszyscy mogą wykonywać taką brudną robotę!
Nawet w kwestii wejścia na teren Dhobi Ghat podział kastowo-funkcyjny też obowiązuje. Kto inny mnie „nagonił”, inny człowiek coś tam mi pokazał, a jeszcze inny zagarnął „drobną” opłatę.
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 




 

 


 
 




2 komentarze:

  1. Niesamowite!!! I pomyśleć, że mamy XXI wiek, wodę z kranów, pralki automatyczne itd. A tu taka "rewelacja" i to z "Księgi Guinnessa! Widziałam kiedyś o tej pralni reportaż w tv. Trudno uwierzyć!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie, to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc jakie widziałam.

      Usuń