Był synem Szahrucha, najmłodszego syna Timura. Urodził się w 1394 roku, nadano mu imiona Muhammad Taraghaj, na kartach historii zapisał się jednak jako Uług Beg – Wielki Beg/Wielki Władca[1]. W 1409 roku, mając zaledwie piętnaście lat został namiestnikiem Mawarannahru[2], później również suwerennym władcą. Jako władca nie mógł się poszczycić zbyt wieloma dokonaniami ani zbyt dużym autorytetem. Został zapamiętany dzięki jego osiągnięciom w dziedzinie kultury i nauki. W czasie jego władania Imperium Timurydów osiągnęło szczyt kulturalnego renesansu.
Timur zadbał o dobre wykształcenie swoich dzieci i wnuków. Trudno zatem się dziwić, że Ułan Beg mówił co najmniej czterema językami – tureckim, perskim, arabski i mongolskim. Znał na pamięć Koran i część komentarzy do Koranu. Interesował się muzyką, medycyną a głównie astronomia i matematyką. To za jego rządów Buchara i Samarkanda stały się centrami nauki w Azji Środkowej.
W 1417 roku rozpoczęto budowę medresy w Bucharze. Jest to najstarsza z trzech medres zbudowanych przez Uług Bega i stała się wzorem dla innych szkół koranicznych wznoszonych w Azji. W ciągu wieków medresa była kilkukrotnie poddawana odnowie i pewnym adaptacjom do bieżących potrzeb m.in. w 1585/86 roku, w XVII wieku oraz w połowie i w ostatniej dekadzie XX wieku.
Dziedziniec wewnętrzny |
W roku 1420 rozpoczął Uług Beg budowę obserwatorium astronomicznego ukończoną w 1928 roku. Mówi się, że wpływ na jego zainteresowania astronomią miała wizyta, w dzieciństwie, w obserwatorium,a właściwie w ruinach obserwatorium w Maraghe (obecnie Iran). Jakkolwiek było, powstało jedno z największych obserwatoriów astronomicznych w średniowieczu. Nie tylko w sensie fizycznych rozmiarów. Uług Begowi udało się skupić wokół siebie grupę około siedemdziesięciu uczonych pracujących z nim. Niestety, po jego śmierci, obserwatorium przestało działać.
Z biegiem lat i wieków, po jego zniszczeniu przez fanatycznych muzułmanów (o czym za chwilę), pokryła je warstwa ziemi, nie wiedziano nawet gdzie się znajdowało. W 1908 roku miejsce to odkrył archeolog Wasilij Wiatkin, a dopiero czterdzieści lat później przeprowadzono dokładne badania i odkopano to co pozostało z przyrządów Ułan Bega. Był to sekstans. Jego pozostałą część można oglądać z jednego tylko miejsca w budowli wzniesionej aby chronić ten relikt. To, jak wyglądało obserwatorium, i jak usytuowany był ten przyrząd można sobie wyobrazić oglądając, w muzeum obok, model obserwatorium wykonany na podstawie wykopaliska oraz opisów współczesnych Uług Begowi: „był to okrągły budynek o średnicy 46 metrów i wysokości 30 metrów, o ścianach zdobionych marmurem i kolorową mozaiką”.
Wejście do budowli chroniącej sekstans |
To właśnie na podstawie tego przyrządu Uług Beg (starszy o 79 lat od Mikołaja Kopernika) w latach 1429–1327 opracował katalog gwiazd składający się z 1018 gwiazd (różne dane w różnych źródłach).
Muzeum w kompleksie obserwatorium |
Miał również swój udział Uług Beg w rozbudowie kompleksów mauzoleów, których budowę zapoczątkował Timur: przeorientował Aleję Mauzoleów (Szah-i Zinda; zespół mauzoleów budowanych dla krewnych Timura, uczonych i innych osób zasłużonych dla dynastii), dokonał przebudowy wejść do Gui-i Mir – mauzoleum Timura – w którym zresztą spoczywają też jego prochy (te budowle w Samarkandzie).
Uług Beg zmarł, a właściwie został zamordowany w 1449 roku. Według jednych źródeł powodem były zamieszki w kraju oraz zawirowania związane ze sprawowaniem władzy, a właściwie walka o jej sprawowanie. Według innej wersji to nauczanie w medresie w Samarkandzie innych nauk, nie tylko Koranu, spowodowało że został oskarżony o herezję przez fanatycznych duchownych muzułmańskich. Do spisku przeciwko władcy i naukowcowi został wciągnięty najstarszy syn Uług Bega, który najpierw objął ojca aresztem, potem zwolnił z aresztu pod pozorem pozwolenia na pielgrzymkę do Mekki. W drodze do Mekki Uług Beg został zamordowany (ścięcie głowy). Kilka lat później jego ciało zostało złożone w Gui-i Mir (Mauzoleum Timura), u stóp dziadka. W rzeczywistości w głównej sali mauzoleum znajdują się tylko kamienne nagrobki, ciała złożone są w podziemnej krypcie.
Po śmierci Uług Bega duchowni muzułmańscy
zniszczyli prawie cały jego dorobek naukowy, spalili bibliotekę oraz, jak
wspomniano wcześniej, zburzyli obserwatorium.
Imię Uług Bega noszą:
- Narodowy Uniwersytet Uzbekistanu w Taszkencie,
- jedna z planetoid – 2439 Ulugbek – odkryta 21 sierpnia 1977 roku przez Nikołaja Czernycha w Krymskim Obserwatorium Astronomicznym,
- jeden z kraterów na księżycu,
- dinozaur, którego szczątki odkryto na terenie Uzbekistanu w latach osiemdziesiątych XX wieku; nazwę Ulughbegsaurus nadano w 2021 roku.
[1] beg – tur. władca/wódz; odpowiednik perskiego tytułu Timura – emir
[2] Mawarannahr (Transoksania, Międzyrzecze) – historyczna nazwa części Azji Środkowej, w przybliżeniu teren dzisiejszego Uzbekistanu, Tadżykistanu oraz południowo-zachodniej części Kazachstanu. Geograficznie to region pomiędzy rzekami Amu-daria i Syr-daria. To region, gdzie zaczynał swoją karierę wojskową i polityczną Timur.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz