wtorek, 26 marca 2019

Nankin – gdzie zaczęła się historia dynastii Ming. Chiny



Któż z nas nie słyszał o dynastii Ming, czyli Wspaniałej, nawet jeżeli nie potrafimy lat jej władania umiejscowić w czasie. Kiedy jej założyciel, Zhu Yuanzhang, który przyjął cesarskie imię Hongwu, uczynił miasto stolicą w roku 1368, miało ono za sobą prawie dwadzieścia wieków historii i niejednokrotnie już bywało miastem stołecznym. Nosząc zresztą różne nazwy. Nankinem, czyli Południową Stolicą, nazwał miasto dopiero w 1421 roku syn cesarza Hongwu, Yongle, który w 1403 roku przeniósł stolicę ponownie do Pekinu.
           

Większość zabytków miasta pochodzi właśnie z okresu panowania Mingów – złotego okresu w dziejach Nankinu. Wielkością przedsięwzięcia i stanem, w jakim przetrwały, imponują mury miejskie, najdłuższe, jakie kiedykolwiek powstały na świecie. W latach 1366–1386, na gruzach wcześniejszych umocnień, rękami 200 tysięcy robotników, wzniesiono mury o długości 33,4 kilometra, średniej wysokości 12 a grubości 7 metrów. Każda cegła użyta do budowy oznaczona była nazwą warsztatu, z którego pochodziła – ot, taka umowa gwarancyjna. W przypadku gdy wykryto fuszerkę, wiadomo było, kto miał dokonać naprawy. 

 













Do dziś zachowało się prawie dwie trzecie z całej długości murów i kilka z trzynastu bram miejskich. Zwiedzam jedną z nich – Wspaniałą Bramę Środkową (Zhonghuamen) w południowej części murów. Bardziej przypomina fortyfikację aniżeli bramę wjazdową do miasta. To właściwie cztery bramy jedna za drugą. Oddzielają niewielkie dziedzińce, które równocześnie stawały się pułapkami dla najeźdźców – forsowanie kolejnych bram groziło utknięciem na zamkniętym dziedzińcu i brakiem możliwości odwrotu.


Na spacer po szczycie murów wybieram ich część północno-wschodnią. Brama Xuanwumen jest mniej okazała niż Wspaniała Brama Środkowa, za to widoki są tutaj piękniejsze niż w południowej części miasta. Kiedy wchodzę na mur, zbliża się godzina 17:00, za chwilę brama zostanie zamknięta. Czy będę mogła zejść do miasta, czy spędzę noc na murach?

Niepotrzebnie się martwiłam. Co prawda wejść na mury można tylko do godziny 17:00, ale obsługa pracuje jeszcze blisko godzinę – tak aby wszyscy zdążyli z murów zejść.















Mur przebiega tutaj wzdłuż jeziora Xuanwu. Po jego wschodniej stronie wznosi się Góra Szkarłatna albo Szkarłatno-Złota, jak chcą niektórzy, na której zboczu znajduje się grobowiec cesarza Hongwu, Wielkiego Żołnierza, założyciela dynastii Ming. Nie bez powodu takie imię otrzymał ten chłopski syn, którego talent żołnierski doprowadził na cesarski stolec. W odpowiednim momencie przystąpił do powstania skierowanego przeciwko dynastii Yuan i poślubił córkę przywódcy. Wkrótce sam został jego liderem i sięgnął po koronę cesarską.
  
Więcej zdjęć murów, widoków z ich szczytów i parków u stóp kamiennych fortyfikacji:






2 komentarze: