wtorek, 11 maja 2021

Obserwatorium astronomiczne – Dźantar Mantar. Delhi, Indie


Maharadża królestwa Amber w Indiach, Sawai Jai Singha II (1688–1743), został władcą w wieku 11 lat.
Mimo młodego wieku, już w początkach swego panowania wykazał się dużymi zdolnościami organizacyjnymi. Był dobrze wykształcony, znał język perski i sanskryt, z zamiłowania zajmował się astronomią. Z pomocą bengalskiego inżyniera Widjadhara Ćakravarti, wybudował nową stolicę, zwana od jego imienia Jaipurem.
 
 
Wspominam go nie z powodu jego dokonań jako władcy, ale jako miłośnika astronomii, efektem jego zainteresowań było bowiem wzniesienie pięciu obserwatoriów astronomicznych (Dźantar Mantar), których przyrządy głównie sam projektował. Największe, i najlepiej zachowane, powstało w Jaipurze. Pierwsze, uważane za najstarsze obserwatorium astronomiczne tego typu na świecie, wybudował w Delhi w 1724 roku (od 2010 roku na liście UNESCO)
 

A ja pierwszy raz mam do czynienia z „tego typu” budowlą, raczej zespołem budowli – chociaż nie wiem, czy to właściwe określenie dla wzniesionych z czerwonego piaskowca przyrządów służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych ciał niebieskich. Obserwatorium składa się z 18 instrumentów pomiarowych, w tym cztery są budowlami  Gigantyczne to przyrządy (między innymi zegar słoneczny), nic mnie, astronomicznemu laikowi niemówiące, przypominające raczej abstrakcyjne rzeźby. Nic zatem dziwnego, że zachwycił się, właśnie ich abstrakcyjnością, Le Corbusier, francuski architekt, który przybył do Indii w 1951 roku na zaproszenie rządu Pendżabu jako doradca do spraw architektury. Nie ukrywał, że one również, między innymi, były inspiracją przy projektowaniu nowej pendżabskiej stolicy, Czandigarhu (posty o Czandigarhu już niebawem)
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


2 komentarze:

  1. Rzeczywiście niezwykłe i niepowtarzalne! Ciekawa jestem, czy dziś też jeszcze służą do obliczeń astronomicznych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tego nie wiem, myślę, że mogłyby służy, ale jest już wiele nowszych i dokładniejszych instrumentów służących do tych celów.

      Usuń