sobota, 18 lipca 2020

Między nami kaktusami...


Kaktusy, a właściwie kaktusowate, to rośliny występujące głównie na kontynentach amerykańskich, obejmujące – nie wnikając w botaniczny system klasyfikacyjny – od 24 do 220 rodzajów a w ich ramach od 1500 do 2000 gatunków.  Przystosowane są do życia w trudnych, suchych warunkach, na terenach półpustynnych i górskich. W Meksyku zwiedziłam dwa ogrody kaktusów. Kaktusowatych dziko rosnących, które widziałam poza tymi ogrodami, i które mnie nieustannie zachwycały,  nie zliczę.

 

















Jardín Etnobotánico de Oaxaca (ogród etnobotaniczny[1] – czyli ogród, którego „celem jest badanie relacji między roślinami a ludźmi”). 

 













Pierwotnie teren ten był częścią klasztoru dominikanów, później (do 1994 roku) był zajęty przez armię meksykańską. Kiedy garnizon został przeniesiony, planowano przeznaczyć klasztor i ogród na luksusowy hotel, ale grupa miłośników stanu Oaxaca optowała za ogrodem, który został otwarty w 1998 roku. Ogród nie jest duży, obejmuje powierzchnię 0,9 ha. Został zaprojektowany przez zespół, w tym Luisa Zárate, Alejandro de Ávila i artysty Francisco Toledo.
Zabudowania klasztorne zajmuje Centrum Kulturalne Santo Domingo.

 













Wszystkie drzewa i rośliny znajdujące się w ogrodzie zostały specjalnie sprowadzone z innych miejsc w całym stanie Oaxaca – miejsc, które zostały przeznaczone na inwestycje i roślinom tym groziła zagłada. Każda roślina ma tutaj swoją historię.
Podlewanie ogrodu dokonywane jest ze zbiorników zasilanych deszczem, a panele słoneczne pozwalają na niezależność energetyczną.
I chociaż w ogrodzie znajdują się rośliny ceremonialne i lecznicze (zioła), agawy używane do wytwarzania mezcalu/tequili, rośliny spożywcze (kukurydza, fasola) to liczba zgromadzonych kaktusowatych uzasadnia popularna nazwę „ogród kaktusów”.



[1] Etnobotanika dziedzina nauki z pogranicza botaniki i etnologii. Przedmiotem badań i poznania są związki między roślinami i kulturą społeczeństw ludzkich. Etnobotanicy zajmują się poznaniem sposobów, mechanizmów i kulturowego kontekstu używania roślin w społecznościach ludzkich, w szczególności w celach i zastosowaniach spożywczych, medycznych, kosmetycznych, magicznych, tekstylnych, budowlanych, religijnych (definicja w Wikipedii)

Ogród botaniczny El Charco del Ingenio w San Miguel de Allende obejmujący 70 hektarów, powstał w wyniku inicjatywy obywatelskiej, która pojawiła się w 1990 roku.  

Dno doliny w pobliżu miasta postanowiono przekształcić w rodzaj parku krajobrazowego, zasadzając kaktusowate różnych gatunków.

Jeszcze więcej kaktusów: http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/2018/10/valle-de-la-luna-la-paz-boliwia.html


















Okolice Batopilas - Miedziany Kanion

"Płot" przed domem/studiem Diego Rivery i Fridy Kahlo - Mexico City
Guadalajara - pomnik/fontanna agawy

5 komentarzy:

  1. Niesamowite kształty i rodzaje! A wiesz, że ten okrągły zwą "tronem teściowej"? Ciekawe dlaczego:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wiem, ze tak się nazywa Dlaczego? Może dlatego, że sansewieria nazywana jest "językiem teściowej".

      Usuń
    2. Biedne te teściowe!!!

      Usuń
  2. Jejku, jakie monstrualne. Nie wiedziałam, że kaktusy dorastają do takich rozmiarów. Z pewnością robią wrażenie, na żywo pewnie jeszcze większe. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń