niedziela, 15 września 2019

Skalny Ogród Neka Chanda. Czandigarh, Indie



Nek Chand, urzędnik państwowy mieszkający w mieście Czandigarh (Indie) postanowił jakoś zagospodarować sobie wolny czas. Zaczął zbierać odpady ceramiczne i remontowe (czyli potłuczone talerze czy filiżanki, wyrzucane muszle klozetowe, zrywane ze ścian kafelki) z całego miasta i „coś” z nich robić w miejscu uznanym za miejski nieużytek. Tworzył sobie swój Tajemniczy Ogród od 1957 roku. Realizując własne wizje budował groty, wodospady, tajemne przejścia i zaludniał je postaciami. W roku 1975 jego utrzymywana w tajemnicy działalność została odkryta przez władze, które stanęły przed dylematem: ukarać pana Chanda i nakazać mu likwidację jego nielegalnego ogrodu czy...?

Władze zaoferowała panu Chandowi etat oraz tytuł naczelnego inżyniera ogrodu z prośbą aby kontynuował swój proceder, co więcej przydzielono mu fundusze i 50 pracowników do pomocy. I tym sposobem Czandigarh wzbogacił się o dodatkową atrakcję z nową nazwą: Skalny Ogród Neka Chanda, który odwiedza z pewnością więcej osób aniżeli pobliski Capitol Complex (zaprojektowany przez Le Corbusiera kompleks instytucji administracyjno-stanowych).
 
Ogrodowi, zajmującemu obecnie prawie 162 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, poświęcono też oddzielny odcinek w emitowanej w telewizji (chyba na Travel Chanel) jakiś czas temu serii o najsłynniejszych ogrodach świata.


W ogrodzie otwarto też Muzeum Lalek – wszak lalki szmacianki szyte z resztek materiałów pozyskiwanych od znajomego krawca, musiały znaleźć swój dom. Lalki jak lalki, ale patchworkowe koniki skradły moje serce.


Nie mnie wypowiadać się na temat artystycznych wartości obiektów ogrodu, ale zawsze fascynują mnie takie twórcze obsesje i konsekwencja działania ich autorów, dlatego wizyta w Skalnym Ogrodzie Neka Chanda to nie był czas stracony.



 



































6 komentarzy:

  1. Wow, niesamowite miejsce!!! I twórca niesamowicie pozytywnie zakręcony:)
    Ciekawa ta jego sztuka, a koniki rzeczywiście piękne:)
    I pokazał, jak można w prosty sposób rozwiązać problem niektórych odpadów!
    Pozdrowienia:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, szczególnie to „pozytywne zakręcenie” mnie uwiodło. Żałuję, że sama nie potrafię się tak „zakręcić”.

      Usuń
  2. Zachwycam się tym ogrodem - coś niesamowitego! Dziękujemy za podróż do tegoż miejsca i spacer po ogrodzie skalnym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo lubię odwiedzać takie miejsca i cieszy mnie, że ktoś również uważa, że Skalny Ogród wart jest spaceru. Dziękuję za towarzyszenie mi w tym spacerze.

      Usuń
  3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń